29 Haziran 2022 Çarşamba

Öz kontrol

 Öz kontrol nasıl yapılır?

Öncelikle bilinmelidir ki özümüz birkaç parçadır tek parça değildir.

İzzet i nefsimiz, kendini sever, firavun olmak, kendisine tapilinmasini sever, mala mülke herşeye malik olmak ister bu yüzdendir ki kucumsemeye ve alayciliga katiyen gelemez. Tembel görünür ancak hakikatta yorulup dinlenmeyi daha çok sever bu yüzdendir ki hırslı bir şekilde çalışmasi olağandır.

Ikinci parçamız olan ruh ise özümüzün kendisidir. Allah a ait olduğunu bilir ve Allah a dönmek ister. Bu yüzdendir ki aşkı ve sanatı çok sever. Bu yüzdendir ki günlük olarak ibadet ve zikirler edilmelidir.

Üçüncü parçamız olan akıl ise zekamizdir. Bulmaca ve problem çözmeye yarar bazan da hayal kurmaya yarar. Ancak en faideli işi problem çözmektir. Bu yüzdendir ki sürekli zihni dersler ile yorulmalıdır.

Dördüncü parçamız olan kalp ise merkezimidir. Iyiyi ve kötüyü fitraten bilir. Sever küser nefret eder aşık olur. Bu yüzdendir ki insan neyi sevdiğine dikkat etmelidir ve asla aşırıya girmemelidir hadis i şerif.ve asla ailesiyle muhabbeti hafife almamalıdır 

Beşinci parçamız olan beden ise bir avcidir. Harekete evrimlesmistir. Bu yüzdendir ki düzenli olarak egzersiz yapmaya egsersiz için gerekli olan enerjiyi karşılamak namına yemeye ve dinlenmeye katı muhtaçtır. Ek olarak, cinsel arzu da bedeninizden gelen bir şehvet duygusudur ve açlıga benzer olarak vaktinde karşılanmali ve iyi yapilmalidir. Buna binaen, tüm bu parcalarimiza dikkat etmeli ve bakımını yapmalıyız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder